Ajankohtaista

”Tilojen ansiosta Turun toimipisteen vahva kasvu jatkuu myös tulevina vuosina” – MELTEXin toimitilat tukevat ydintoimintaa

8/12/2025

Tekova toteutti viime vuonna MELTEXille uudet, avarat toimitilat Turkuun. Erinomaisella liikepaikalla sijaitsevat tilat ovat antaneet pontta sekä päivittäiseen toimintaan, henkilöstön ja asiakkaiden viihtyvyyteen, että liiketoiminnan kasvuun. Lopputulos on juuri MELTEXin tarpeisiin suunniteltu ja toteutettu.

MELTEX aloitti Turussa toimintaansa jo reilut kymmenen vuotta sitten, vuonna 2014. MELTEXin Turun yksikön päällikkö Heikki Hiltusen mukaan liiketoiminta kehittyi alusta lähtien rivakkaan tahtiin, ja alkuperäiset toimitilat kävivät nopeasti pieneksi lähes kaikilta osin.

”Pihatilaa, varasto-, toimisto- ja sosiaalitilaa oli kaikkea liian vähän suhteessa siihen, mitä toimintamme olisi vaatinut”, Hiltunen sanoo.

Ajatus uusista tilavammista toimitiloista heräsi kasvun myötä, ja kun sopiva tontti löytyi läheltä, Turun kehätien varrelta, MELTEXillä lähdettiin suunnittelemaan hanketta omatoimisesti. Toimitilan toteuttamiseen haluttiin laadukas ja luotettava toimija, joka tietää, miten tilat suunnitellaan ja toteutetaan toimiviksi.

”Tekovan suunnitteluosasto työsti viitesuunnitelmiemme pohjalta vaihtoehtoisen ratkaisun, jossa kohtasivat MELTEXin tarve, toiminnallisuus ja budjetti. Lyhyen suunnitteluprosessin jälkeen ehdotuksen pohjalta päästiinkin etenemään urakkasopimukseen asti. Tekova valikoitui urakoitsijaksi proaktiivisen asenteen ja ennakoivan tekemisen kautta”, Hiltunen kehuu.

Toimivat tilat mutkattomasti toteutettuna

Urakoitsijavalintaa ei ole tarvinnut katua, sillä sekä projektin kulkuun, että lopputulokseen on oltu MELTEXillä erittäin tyytyväisiä: ”Rakennusprojekti sujui erinomaisesti. Aikataulut pitivät koko projektin ajan, ja yhteistyö oli jouhevaa suunnitteluvaiheesta ihan viimeistelytöihin asti”, Hiltunen summaa.

Uusissa toimitiloissa on ehditty jo hyvään vauhtiin vajaan vuoden aikana, ja käyttökokemus on ollut positiivinen.

”Tilat ovat erittäin toimivat, eikä juurikaan ole ilmennyt asioita, jotka olisi kannattanut suunnitella toisin. Sijainti meillä on aivan huippuluokkaa, mutta senhän jo tiesimmekin, koska olemme jo yli kymmenen vuotta toimineet samalla alueella”, sanoo Hiltunen.

Uudet tilat eivät ole ainoastaan näyttäneet ja tuntuneet hyviltä, ne ovat tuoneet ydintoimintaan tehokkuutta. MELTEX on voinut lisätä varastovalikoimaa monissa tuoteryhmissä, ja nyt menekkituotteita pystytään varastoimaan entistä suurempia määriä. Tiloilla on ollut merkittävä vaikutus henkilöstön viihtyvyyteen, ja myös asiakkailta tullut palaute on ollut poikkeuksetta positiivista: uudessa modernissa ja valoisassa myymälässä on mukava asioida.

”Olemme oikein tyytyväisiä uusiin tiloihimme, ja niiden ansiosta saamme varmasti jatkettua Turun toimipisteen vahvaa kasvua myös tulevina vuosina. Uudet toimitilat voivat olla iso investointi, mutta ne voivat myös tukea kasvua, vahvistaa yrityskuvaa ja parantaa henkilöstön hyvinvointia. Ja ainakin meidän tapauksessamme näin on myös käynyt”, Hiltunen summaa.

MELTEX Oy

Asiakkaan tarve: Suuremmat tilat, joissa yhdistyy hyvä toiminnallisuus ja näyttävyys. Tilat, joissa asiakkaat ja henkilöstö viihtyvät, ja jotka mahdollistavat kasvun vuosiksi eteenpäin.

Hanke: Tekovan toteuttama KVR-urakka avaimet käteen -periaatteella

Tilat: Liike-, varasto- ja toimistotilat

Laajuus: 3 300 m²

Sijainti: Turku

Valmistuminen: 2024

Katso muita kohteitamme

Havainnekuva Akun Tehtaan uusista toimitiloista Tampereella

Akun Tehdas, Tampere

KVR, 2026
Tuotanto- ja varastotilat
5300m2

Asfalttikallio, Piikkiö

KVR, 2025
Tuotanto-, varasto- ja toimistotilat
2600m2

Auto-Huiput, Nummela

KVR, 2025
Liiketilat
1650m2

Alastaro Circuit, Loimaa

KVR, 2025
Tuotanto-, varasto- ja sosiaalitilat
2000m2