Tekova rakentaa Järvenpäähän uuden, 1 400 m²:n liiketilan, johon sijoittuu huonekalu- ja sisustusketju JYSK. Liiketilan rakentaminen on aloitettu, ja se valmistuu tammikuun 2026 loppuun mennessä. Hankkeen tilaaja on KOY Pykälä Plaza.
JYSK toimii tällä hetkellä Järvenpäässä yhteisessä liikekiinteistössä muun muassa Tokmannin kanssa. Nyt rakentuvan uuden liiketilan valmistuttua toiminta muuttaa omaan myymälärakennukseen Pykäläkadulle.
”Alueena Järvenpää on meille tärkeä, ja olemmekin etsineet uutta liiketilaa omalla sisäänkäynnillä jo jonkin aikaa. Sijainniltaan myymälä tulee vastaamaan paremmin kasvavien asiakasmäärien ja valikoimiemme tarpeisiin. Aiempaa suuremmat toimitilat mahdollistavat laajemman huonekaluvalikoiman ja tuotteiden inspiroivamman sekä selkeämmän esillepanon”, linjaa JYSK Oy:n viestintäpäällikkö Taija Paavola.
Hyvä liikepaikka yhdisti
Pykäläkadun tontilla sijaitsi jo entuudestaan tilaajan rakennuttama kiinteistö, mutta osa laajasta tontista oli tyhjillään ja odotti sopivan toimitilan rakentamista. Tekova otti yhteyttä toimijoihin ja yhteinen näkemys syntyi nopeasti.
”Rakennamme nyt jo kolmannen liiketilan JYSKin tarpeisiin, joten tunnemme käyttäjän tilatarpeet hyvin. On hienoa, että kauttamme löytyi tälle hyvälle liikepaikalle JYSKin kaltainen luotettava ja vakaa toimija. Liiketilan rakentaminen on käynnistynyt hienosti, ja olemme aikataulussa”, kertoo Tekova Etelä-Suomi Oy:n aluejohtaja Hugo Koivukoski.
”Hanke on ollut positiivinen kokemus; olemme saaneet kaiken avaimet käteen -periaatteella, projekti on sujunut jouhevasti alusta lähtien ja yhteydenpito on aktiivista ja avointa. Tämä ei ole meille ydinliiketoimintaa, joten on ollut erityisen tärkeää voida luottaa siihen, että kokonaisuus hoituu kuten pitää ja JYSK saa laadukkaat, toimintaansa tukevat toimitilat”, kertoo KOY Pykälä Plazan edustaja Niko Leskinen.
Liiketila valmistuu vuoden 2026 alussa, juuri ennen JYSKin vilkkainta kevätsesonkia. Taija Paavolan mukaan ajankohta osuukin erinomaisesti sesongin alkuun: ”Yksi uuden liiketilan odotetuimmista uutuuksista on katettu ulkopiha, joka tuo valikoimaan runsaasti lisävaihtoehtoja ulkokalusteisiin juuri kevään kynnyksellä”, Paavola kertoo.
Lisätiedot:
Hugo Koivukoski
aluejohtaja
Tekova Etelä-Suomi Oy
040 413 9015
hugo.koivukoski@tekova.fi
Taija Paavola
viestintäpäällikkö
JYSK Oy
040 7797 298
tap@jysk.com

